פרגולות – סוגי עצים

תחום הפרגולות משופע במגוון רחב מאוד של חומרים, צבעים וגוונים. כמו בכל תחום בענף הבנייה ובכלל, לכל סוג קיים היתרון שלו והחיסרון שלו. כיצד נדע מה עדיף עבורנו ?

כאשר אנחנו מדברים על פרגולות – סוגי עצים רבים יש מסביבנו. במאמר זה נשפוך אור על הסוגים השונים של העצים המרכיבים פרגולה. נבין כיצד כל סוג תורם לנו לבנייה, מה היתרון היחסי שלו על פני המתחרים – ונדע אולי להחליט איזה סוג עץ לבחור עבור הפרגולה הבאה שלנו ...


 

אילו סוגי עצים קיימים בבניית פרגולות ?

נתחיל בעץ השכיח יותר, עץ האורן. האורן הגדל בחציו הצפוני של כדה"א, ומצוי בשפע. לכן, כאשר בונים פרגולה מעצי אורן – הם נחשבות זולות יותר ושכיחות יותר. הצבע של פרגולות מסוג זה הן בהירות יותר, והחוזק שלהן הוא בינוני בטיבו, למרות שהוא קל מבחינת משקלו. סוג עץ נוסף המזכיר במשקלו ובאופיו את עץ האורן – הוא פרגולה העשויה עץ אשוח.

אותו עץ, הידוע לנו כעץ חג-המולד, משמש גם לבניית פרגולות שונות.

הסוג הנוסף והדי נפוץ הוא פרגולה מעץ מסוג גושני. היתרון שלו הוא הגובה של מוטות העץ עצמם. מבין סוגי הפרגולות – סוגי עצים מסוג הגושן הם החזקים הקיימים כיום. משתמשים בהם לרוב כאשר רוצים לבנות פרגולה מיחידה אחת – מבלי לנסר ולחתוך חלקי המוטות עצמם.

 

האם קיימים יתרונות לפרגולות העשויים סוגי עצים מיוחדים ?

כמובן. ניקח לדוגמה סוגי עצים נוספים המשמשים לבניית פרגולות, והם עץ הברוש והדאגלס. היתרון של עצים אלו מתבטא בהיותם חזקים מאוד, ועמידים בפני פגיע ונזקי מזג האוויר. מכיוון, שפרגולות לרוב נמצאות בחוץ – הן חשופות לפגיעות רבות יותר מאשר מבנים הסמוכים לקירות הבניין. בקיץ – קרני השמש יוקדות על המבנים, ואילו בחורף – הקור והרטיבות מהגשמים – שוחקים את החומר לאט לאט.

סוגי עצים אלו בעצם מסייעים לנו להעמיד מבנה פרגולה עמיד יותר לאורך כל ימות השנה.

השימוש השונה בסוגי עצים בפרגולות למעשה נותן לנו את האפשרות להשתמש בכל סוג עץ למטרות הספציפיות המשמשות אותנו.

כלומר, אם אנו מעוניינים לבנות פרגולות – סוגי עצים שונים יתנו לנו מענה ספציפי. אם נרצה פרגולה באיזור שבו מזג האוויר נוח, והפרגולה משמשת כמבנה בודד ללא צורך בקשיחות יתרה – נשתמש בעץ האורן או עץ האשוח. אם נרצה להעמיס על הפרגולה ושים חפצים או עצמים על הגג שלה, ניאלץ לבנות פרגולות בסוגי עצים חזקים יותר כגון עץ הברוש הידוע.

 

לסיכום, למדנו כי כמו בכל תחום – גם בתחום זה קיים שימוש מושכל בבנייה, ועלינו לחשב מראש את המטרות העומדות לפנינו, טרם בניית הפרגולה. עלינו לבדוק האם המבנה עתיד להיבנות באיזור מועד לפגיע מזג אוויר, האם הוא אמור להיות קשיח מאחרים, וכך נדע האם סוג העץ שבחרנו – הוא המתאים ביותר לפרגולה שלנו.