סוגי פרקטים

פרקטים הם סוג של ריצוף הנוצר באמצעות נטילת קרשי עץ קטנים, וסידורם בתבנית ברורה וחוזרת. פיסות העץ זמינות באריחים בעלי צורות שונות, והן מותקנות בפיסות בודדות, המתחברות לדפוס גדול ומרוכז המשתרע על פני קומה שלמה, חדר מסוים, או חלק מהרצפה.

מה בתמונה ? צבעים של פרקטים


חומר הפרקטים הוא לרוב אלון, אך לעיתים ניתן למצוא פרקטים עשויים עץ אגוז, הנחשבים לריצוף יקר למדי. גימור הפרקט מבוצע באמצעות חומר אוטם עמיד במיוחד המיושם על פני הפרקטים. הוא מיוצר בתהליך תעשייתי ולכן עמיד יותר באופן משמעותי. הוא מאפשר גימור מושלם של הרכבת הפרקט.

אפשרויות עיצוב פרקטים

פרקטים ניתנים לעיצוב בסגנונות שונים, הכוללים:

פרקטים לחללים גדולים. חדרים גדולים ניתנים לעיצוב באופן אלגנטי של ריצוף דקורטיבי. הרצפה מעניקה לחדר את היופי המיוחד הגלום בחומרי עץ טבעיים, בעיצוב אמנותי. רצפות אלו עובדות טוב במיוחד לחדרים גדולים ויוקרתיים כגון סלון, חדרי שינה ומבואות כניסה.

דפוסי התקנת פרקטים. התבנית המשמשת לריצוף פרקטים היא כיוונית. כלומר, כל אריח צרי להיות מותקן בכיוון מסוים, על מנת ליצור תבנית כללית. חוסר הקפדה על הוראה זו עלול בסופו של דבר לגרום לריצוף שאינו אחיד. לכן מומלץ לבצע פריסה יבשה של אריחי הפרקט, טרם הדבקתם.

אופן ההתקנה. רוב ריצופי הפרקטים מבוצעים באמצעות חתכים בקצוות ישרים, כך שהאריחים ניצבים זה מול זה במקבצים מאוגדים. הם מודבקים עם דבק עץ, או אם מדובר בחומר עבה יותר, ניתן למסמר אותם.

אופן ניקוי פרקטים

פרקטים אינם ניתנים לניקוי כמו רצפות רגילות, ויש להקפיד על ביצוע ההנחיות הבאות:

שאיבת הרצפה. לפחות אחת לשבוע, לשם הסרת הלכלוך והאבק.

טאטוא באופן קבוע. ניתן להשתמש במטאטא רגיל, או במטלית רצפה לחה. ניתן לרכוש מטליות מיוחדות לרצפות פרקטים.

שיטת ניקוי פרקטים. מטלית הרצפה צריכה להיות לחה ולא רטובה מאוד. יש להתחיל בפינה אחת של החדר, ולהעביר בעדינות את המגב על כל הפינות לשם הסרת לכלוך. בשלב

הבא סוחטים ביסודיות את המגב, ומנגבים שוב את הרצפה להסרת שאריות טיפות המים. יש להקפיד שלא למלא את הפרקט במים.