פרקט עץ טבעי

משחר ההסטוריה בני האדם קישטו את בתיהם מחומרים אשר היו זמינים עבורם בטבע, כך יכולנו להבחין בשינויים במבנים ובתצורות שלהם, בהתאם לאזור בהם היו גרים. אם ניקח מקרי קיצון הרי שהאיגלו של האסקימואים יהיה בנוי מקרח הזמין בטבע, ובתי העץ בג'ונגלים ייבנו מהעצים שמסביב, כך גם נעשה כיום. למרות ההתפתחות הטכנולוגית, גם היום אנו עדים לבנייה אשר מתרכזת החומרים הזמינים לידנו. אחד הסוגים של ריצוף הבית, אשר אנו נוהגים להשתמש עמו בחומרים הטבעיים הוא קיומו של פרקט עץ טבעי.

מהו פרקט עץ טבעי ?

הפרקטים הם פתרון ריצוף ידוע, אשר מורכב ממוטות ומשטחים של קורות עץ שונים, הפרקטים בנויים בצורה אשר קלה להרכבה ולבנייה, ומונחים על פי רוב על גבי הריצוף הקיים של הבית או של המבנה, חשוב להבין כי פרקטים יכולים להיבנות גם בחלל פנימי וגם בחלל חיצוני. פרקט עץ טבעי, כשמו כן הוא – פרקט העשוי מסוג העץ הטבעי שלו. כלומר, לפרקט מסוג זה לא יהיה קיים ציפוי מלאכותי מכל סוג. בשוק כיום קיימים פרקטי למינציה אשר הם בנויים ממדבקות ומשכבות של גוונים של עץ, פרקטים אלו אינם "טבעיים" למרות שמכילים בתוכם עץ טבעי גם כן.

כיצד יש לדעת האם פרקט עץ טבעי הוא איכותי ?

כדי להבין האם הפרקט מהעץ הטבעי שלנו עשוי מעץ עמיד, יש קודם כל להבחין מהו סוג העץ ממנו יהיה עשוי. אם מדובר על עץ אלון למשל, אזי הפרקט יהנה מתכונות של חוזק, עמידות ועוצמה, אולם שימוש בעצי אורן מתקיימים לרוב בפרקטים בעלי כמה שכבות. חשוב להבחין כי קיים הבדל במחיר בין פרקטים מעץ מלא לרגיל, למרות שמדובר בפרקט מעץ טבעי, קיימים הבדלים מינוריים שונים לגביהם. פרקט מעץ מלא יהיה יקר יותר מאחר והוא מוכן מהעץ עצמו כפי שקיים היה בטבע ואילו עצים "רגילים" אשר משמשים להכנת משטחי הפרקט מיוצרים מכמה שכבות, בהם גם משטחים דמויי עץ, ולכן הם זולים יותר משהשאר.

מה היתרונות והחסרונות של שימוש בפרקט מעץ טבעי ?

היתרון של שימוש בפרקט מעץ טבעי הוא בכך, שהפרקט הינו בעל מראה יוקרתי והגוונים של הפרקט הם אותנטיים ומיוחדים. כמו כן, פרקט מעץ טבעי הוא איכותי יותר, מכיוון שכמו שהעץ יודע לשמור על עצמו בטבע מפני מזג האוויר. למרות היתרונות היחסיים של העץ הטבעי, קיימים בו גם חסרונות זאת מכיוון שהעץ דורש שינוע וייבוא, השימוש בו לצרכי בניית פרקטים לבית יהיה מאסיבי ולכן גם יקר יותר. ואילו השימוש בפרקטים מעובדים יעלה זול הרבה יותר. לסיכום, פרקט עץ טבעי הוא סוג שכיח מאוד בקרב בעלי בתים המעוניינים להשיג ערך מוסף בעיצוב הבית שלהם. הפרקט מרשים, יוקרתי, ומסוגל להגיע במספר סגנונות שונים.