פרקט עץ : פרקטים מעץ


כיצד מותקן פרקט עץ טבעי לבית או למשרד?

בחירת פרקט לבית הוא תהליך שצריך לתת עליו את הדעת היטב, ולעשות את זה מראש. בדיוק כמו ריצוף רגיל של הבית, גם פרקט שתחליטו להתקין בביתכם או במשרד, יישאר איתכם למשך שנים רבות קדימה, ועל כן אתם רוצים להבין בדיוק מה הן האפשרויות העומדות בפניכם, ומה היא האפשרות המתאימה לכם ביותר. פרקט עץ מלא הוא למעשה סוג של ריצוף המבוסס על קורות עץ בעובי של כ 2 ס"מ כל קורה, כשרוחבה של כל קורה יכול לנוע בין 12 ל 18 ס"מ, ואורכה יכול להגיע עד מעל 2 מטר. קורות אלה יוצרות בסופו של דבר משטח אחד הנקרא פרקט עץ טבעי.

תמונה של פרט מעץליטוש יסודי של הקורות ושל הפרקט כולו

מאחר ומדובר בעבודה עם עץ טבעי, חשובה מאוד הרמה המקצועית של האדם המבצע. עץ טבעי יכול להכיל גם אלמנטים רבים שאינם מתאימים לריצוף של בית, כמו סיבים חופשיים ובולטים, פציעות של העץ, חוסר התאמה בין הקורות בנקודות ההשקה שלהן וכדומה. על כל אלה אפשר כמובן להתגבר ולהפוך את הפרקט למשטח אחד אחיד ומרהיב ביופיו, אך לשם כך דרוש איש מקצוע. במסגרת תהליך הגימור מבוצע ליטוש יסודי של הקורות, כל אחת בנפרד, ולאחר מכן של הפרקט כולו. בהמשך לכך מגיע השלב הקריטי של חיבור הקורות זו לזו לכדי פרקט עץ טבעי אחד שלם, ופה נדרשת רמה מקצועית גבוהה במיוחד.


התאמת הקורות זו לזו ובניית משטח פרקט אחיד

החיבור בין הקורות צריך להתבצע באופן כזה שייצור משטח אחיד כמה שיותר, הן מבחינת התחושה והמגע בו, והן מבחינת המראה, התאמת צבעים וגוונים שונים של הקורות, התאמת המרקמים השונים של הקורות וכדומה. לבסוף, כשהכל מורכב, מצופה הפרקט באמצעות לכה או שמן, במטרה ברורה להגן על העץ מפני רטיבות. כדאי לדעת שפרקט שעשוי מעץ טבעי הוא רגיש פחות מאשר פרקטים רגילים למצבים של רטיבות. אין זה אומר, שאפשר להשאיר אותו בסביבה רטובה תמידית, אך ההשפעה של הרטיבות עליו היא פחות קריטית מאשר על פרקט רגיל.